معرفی کتاب برای عزت نفس زنان + بهترین کتاب عزت نفس برای زنان

کتاب برای عزت نفس زنان
بهترین کتاب برای عزت نفس برای زنان با توجه به تاثیری که روی مخاطب خود یعنی زنان می‌گذارد، ارزیابی می‌شود. همان طور که می‌دانید عزت نفس یعنی فرد چقدر نسبت به خود احساس ارزشمندی داشته و چه احساسی در خصوص خود دارد. بسیاری از زنان به علت مشکلات، انتظارات، مسئولیت‌های سنگین زندگی، باورهای دینی، سنتی، فرهنگی و ... ممکن است زیر بار این فشار روانی، حس ناتوانی کنند، حس شایستگی خود را زیر سوال ببرند و خود را فردی ناتوان ببینند. تا زمانی که چنین نگاهی به خود دارند، واقعا نمی‌توانند از لاک خود خارج شده و توانایی خود را شکوفا کنند. مطالعه کتاب‌های عزت نفس زنان یکی از شیوه‌های خود آموز است که می‌تواند به ارتقای توانمندی و شیوه رسیدن به عزت نفس بالا به بانوان کمک کند. هر چند شیوه های خودیاری در بیشتر موارد، نمی تواند مشکلات شدید عزت نفس را درمان کند و بهتر است از کلاس گروهی عزت نفس و یا رواندرمانی فردی، در کنار کتاب ها استفاده کرد.

بهترین کتاب برای عزت نفس برای زنان با توجه به تاثیری که روی مخاطب خود یعنی زنان می‌گذارد، ارزیابی می‌شود. همان طور که می‌دانید عزت نفس یعنی فرد چقدر نسبت به خود احساس ارزشمندی داشته و چه احساسی در خصوص خود دارد. بسیاری از زنان به علت مشکلات، انتظارات، مسئولیت‌های سنگین زندگی، باورهای دینی، سنتی، فرهنگی و … ممکن است زیر بار این فشار روانی، حس ناتوانی کنند، حس شایستگی خود را زیر سوال ببرند و خود را فردی ناتوان ببینند. تا زمانی که چنین نگاهی به خود دارند، واقعا نمی‌توانند از لاک خود خارج شده و توانایی خود را شکوفا کنند. مطالعه کتاب‌های عزت نفس زنان یکی از شیوه‌های خود آموز است که می‌تواند به ارتقای توانمندی و شیوه رسیدن به عزت نفس بالا به بانوان کمک کند. هر چند شیوه های خودیاری در بیشتر موارد، نمی تواند مشکلات شدید عزت نفس را درمان کند و بهتر است از کلاس گروهی عزت نفس و یا رواندرمانی فردی، در کنار کتاب ها استفاده کرد.

معرفی بهترین کتاب ها برای عزت نفس زنان

گاهی یک کتاب می‌تواند دیدگاه ما را از زندگی تغییر داده و آن دیدگاه می‌تواند جهت زندگی را عوض کند. یادمان نرود که ایستادن و شکوفا شدن یادگرفتنی است و این کار با مطالعه و بروز نگه داشتن خود اتفاق می‌افتد. در ادامه تعدادی کتاب مرتبط با عزت نفس زنان را برای شما معرفی خواهیم کرد:

  • کتاب خود ابرازگری و جرئت مندی در زنان؛
  • کتاب زنانی که به خودشان اهمیت می‌دهند؛
  • کتاب عزت نفس در زنان؛
  • کتاب راه روشن است؛
  • کتاب شرمنده نباش دختر.

در ادامه در مورد هر یک از این کتاب‌ها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

کتاب خود ابرازگری و جرئت مندی در زنان:

این کتاب به زبان فارسی با یک عنوان دیگر به صورت «خود ابرازگری و جرات مندی در زنان» هم منتشر شده است. نوشته جولی دی آزودو هنکس و با ترجمه‌های زهرا آزادفر، محمدرضا رجبی شکیب-هیوا مفاخری عرضه شده است. جولی دی آزودو هنکس یک روان درمانگر و استاد دانشگاه بود که با کمک علم و تجربیات خود، در این زمینه توانست اثر موفقی خلق کند. این کتاب در سال ۲۰۱۷ میلادی به یکی از کتاب‌های موثر در حوزه سلامت روان زنان بدل شد. کتاب خود ابرازگری و جرات مندی در زنان، پیش از هر چیز یک راهنمای قاطعیت برای زنان محسوب می‌شود. نویسنده در این کتاب سعی کرده تا با کمک نظریه‌های روانشناسی، تجربه بالینی و مثال‌های کاربردی در حجمی مناسب و بدون اضافه گویی بیشترین تاثیر را روی مخاطب خود بگذارد.

در ابتدای این کتاب سعی شده تا در رابطه با مفاهیم پایه‌ای از جمله جرات و جنبه‌های آن، اطلاعات کافی به  مخاطب ارائه دهد. هر چند که در فصل سوم در رابطه با تاثیر عوامل بیرونی زنان مطالب بیشتری گفته شده است. شما در این کتاب در رابطه با دلبستگی، الگوهای روابط گذشته و روابطی که با آن درگیر هستید، پرورش هیجانات و مدیریت احساسات و همینطور تمرکز بر سه سبک ارتباطی،  مهارت‌های پرورش و خود ابرازگری صحبت شده است. این کتاب با به کارگیری از  تمرین‌های روانشناسی به مخاطب خود کمک می‌کند تا مهارت‌های ابراز وجود، ارتباط با دیگران، رویارویی با موقعیت‌هایی که پیشتر تصور می‌شد دشوار هستند را تقویت کند. ما این کتاب را به افرادی توصیه می‌کنیم که قصد تقویت عزت نفس خود را داشته  و می‌خواهند با جرات و قاطعیت بیشتری خواسته‌های خود را بیان کنند؛ به نیازهای خود بیشتر توجه کنند. البته در کنار این که نیازهای دیگران را نیز در نظر می‌گیرند.

کتاب زنانی که به خودشان اهمیت می‌دهند:

این کتاب نوشته لیزا هاموند و بی.جی گالاگر با ترجمه مرجان توکلی و سجاد رضاوندی عرضه شده است. اگر احساس می‌کنید از جمله افرادی هستید که خود را در بین عشق ورزیدن به فرزندان، انجام مسیولیت‌های زندگی و برطرف کردن نیازهای دیگران گم کرده است؛ با وجود این موارد نتوانسته به برنامه‌ها و آرزوهای خود برسد، این کتاب می‌تواند به شما کمک فراوانی کند. گاهی انجام مسیولیت‌های زندگی باعث می‌شود که خودمان را گم کنیم و با یک نگاه به زندگی متوجه می‌شویم که زندگیمان هیچ شباهتی با خواسته‌هایمان ندارد. اگر می‌خواهید تغییری در خود به وجود آورید این کتاب مناسب شما است.

کتاب زنانی که به خودشان اهمیت می‌دهند
کتاب زنانی که به خودشان اهمیت می‌دهند نوشته لیزا هاموند و بی.جی گالاگر

کتاب «زنانی که به خودشان اهمیت می‌دهند» به شما می‌آموزد که خود را در اولویت قرار داده و در بین برآورده کردن نیازهای خانواده و خود، تعادل برقرار کنید. این هنر را داشته باشید که خود را همیشه مسئول همه چیز ندانید. گاهی از دیگران کمک بخواهید و برای رسیدن به خواسته‌هایتان اول روی توانایی خودتان حساب باز کنید. محتوای این کتاب می‌گوید زمانی خواهد آمد که شما نسبت به کارهایی که می‌توانستید اما انجام ندادید حسرت خواهید خورد. پس بهتر است پیش از آن که دیر شود از نقطه امن خود خارج شده و دل به دریا بزنید. شما با پیشرفت خود مطمئن باشید که بهتر می‌توانید به فرزندان و همسر خود کمک کنید.

کتاب عزت نفس در زنان:

این کتاب نوشته ناتانیل براندن و ترجمه شمس الدین حسینی و الهام آرام‌نیا است. ناتانیل براندن یک نویسنده  و روان‌درمانگر آمریکایی بود که به علت فعالیت و کار در زمینه افزایش عزت نفس شهرت داشت. این نویسنده با کتاب عزت نفس در زنان ۶ توانایی را برای رسیدن به عزت نفس بالا به زنان معرفی می‌کند. ازاین‌رو این کتاب را می‌توان یک راهنمای گام به گام برای زنانی دانست که فکر می‌کنند به علت داشتن عزت نفس پایین نتوانستند به  جایگاهی که حقشان بود برسند و  می‌خواهند با افزایش عزت نفس زندگی خود را متحول کرده و توانایی‌های خود را شکوفا کنند.

در این کتاب مهارت‌هایی مانند زندگی آگاهانه، پذیرش خود، ابراز وجود، مسئولیت پذیری، هدفمند زندگی کردن و یکپارچگی شخصی را آموزش می‌دهد. همچنین به زنان می‌آموزد که چگونه با چالش‌های متداولی که سایر زنان نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند کنار بیایند؛ از جمله: عشق، ترس، حسادت، اضطراب، خشم و غیره. ما این کتاب را به افرادی توصیه می‌کنیم که تا این لحظه در حسرت یک مشاور و راهنما بودند تا عزت نفس خود را افزایش داده و خود را ابزار کنند. در همین رابطه از دیگر کتاب‌هایی که از ناتانیل براندن می‌توان نام برد «۶ ستون عزت نفس» است که با ترجمه‌های مهناز فرجی و نسرین امین دهقان منتشر شده‌اند.

کتاب راه روشن است:

اپرا وینفری یک مجری سرشناس تلویزیونی در آمریکا، تهیه کننده، هنرپیشه و کاندیدای جایزه گلدن گلوب بوده که در فعالیت‌های خیرخواهانه نقش چشمگیری داشته است. این خانم موفق و البته ثروتمند در کتاب «معرفی راه روشن است» توانسته به افرادی که نیاز به افزایش عزت نفس و انگیزه دارند، کمک زیادی کند. این کتاب با ترجمه علی اکبر عبدالرشیدی منتشر شده و دارای متنی روان است. نویسنده ابتدا ذهن شما را به ابتدای وجود و هدف پا گذاشتن شما به این جهان هستی می‌برد تا بتوانید هدفی بزرگتر را برای زندگی خود برگزینید.

اپرا از تجارب خود می‌گوید و این که گاهی زندگی به شما می‌گوید که چه کسی باشید و از طرف دیگر شما اهداف دیگری برای زندگی خود ترسیم کرده‌اید. حال باید تصمیم بگیرید که با جریان محیط پیش بروید یا به دنبال ندای درون خود بروید. این کتاب به شما کمک می‌کند که اولویت‌های خود را بهتر بشناسید و اهداف خود را با معیارهایی جدید و از نو ترسیم کنید. این کتاب به افرادی که می‌خواهند با توانایی مبتنی بر خود و عزت نفس، وضعیت کنونی زندگی خود را ارتقا دهند مناسب است.

کتاب شرمنده نباش دختر:

این کتاب نوشته ریچل هالیس و ترجمه هدیه جامعی است. خانم ریچل هالیس با نوشتن این کتاب و کتاب دیگری به نام «خودت باش دختر» به عنوان مولف شهرت یافت. او توانست برپایه تاثیری که روی مخاطبان خود می‌گذاشت به شهرت بالایی برسد. ریچل هالیس در کتاب «کتاب شرمنده نباش دختر» پس از تکمیل تئوری موفقیت خود، با مطالبی پخته‌تر و جامع‌تر وارد عرصه شد. او در ابتدا سعی می‌کرد به خانم‌ها انگیزه برای حرکت بدهد اما پس از مدتی بررسی متوجه شد زنان درست است که با شنیدن حرف‌هایش امید می‌گیرند اما در نهایت بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند حرکت خاصی در مسیر خود داشته باشند.

کتاب شرمنده نباش دختر
کتاب شرمنده نباش دختر کتابی است که هر بانویی باید آن را خوانده باشد.

او متوجه علت نقص تئوری خود شد و در این کتاب آن را تکمیل کرد. ریچل هالیس معتقد است ابتدا باید برای زندگی خود هدف‌هایی را انتخاب کنیم. برای رسیدن به آن باید امید و انگیزه داشته باشیم اما این کافی نیست. پیش از قدم گذاشتن در مسیر باید زمینه را برای رسیدن به هدف آماده کنیم. ما برای رسیدن به اهداف خود باید تغییراتی را از درون خود به وجود آورده و خود را در اولویت‌های خود قرار دهیم. ما این کتاب را به زنانی که می‌خواهند برای خود اهداف مناسبی ترسیم کنند و به دنبال عزت نفس پایدار هستند پیشنهاد می‌کنیم.

سایر کتاب های مفید برای افزایش عزت نفس بانوان

در ادامه تعدادی دیگر از کتاب‌هایی که شاید برای شما مفید باشند را صرفا نام می‌بریم:

  • کتاب از آن تیپ دخترها نباشید. نوشته تراویس استورک، ترجمه فاطمه ساری زاد؛
  • کتاب از خودت راضی باش، اما از خود راضی نه! نوشته فریبا جعفری؛
  • کتاب راهنمایی برای خودباوری زنان. نوشته ناتانیل براندن، ترجمه مینو سلسله؛
  • کتاب زن مثبت. نوشته گیل لیندن فیلد، ترجمه توراندخت تمدن؛
  • کتاب شجاع باش دختر. نوشته ریشما سوجانی، ترجمه یگانه سهرابی نیا.

برخی از کتاب‌هایی که در این مقاله معرفی شد، رتبه‌های برتر جلب رضایت مخاطب را در سال‌های مختلف به خود اختصاص داده بودند. امیداوریم با انتخاب کتابی مناسب بتوانید عزت نفس خود را بیش از پیش ارتقا دهید. در صورت علاقه می‌توانید بهترین فیلم ها برای افزایش عزت نفس را نیز مطالعه کنید.

آنچه که از مقاله بهترین کتاب برای عزت نفس زنان آموختیم:

در مقاله کتاب برای عزت نفس زنان ابتدا به صورت کلی عزت نفس را توضیح دادیم و سپس کتاب‌هایی که ‌توانستند در زمینه افزایش عزت نفس به خانم‌ها کمک کنند را نام بردیم. در ادامه کتاب‌های هر یک از نویسندگان را تحلیل و بررسی کردیم. اطلاعاتی در مورد هر یک از آثار موفق در عرصه افزایش عزت نفس، به همراه پیشینه نویسنده و اطلاعاتی که می‌تونست باعث درک بهتر کتاب شود، در اختیار شما قرار دادیم. بهتر است این کتاب ها را در کنار کلاس گروهی عزت نفس و یا رواندرمانی فردی استفاده کنید. این موضوع سبب می شود که به طور ریشه ای و عمیق تری به مشکلات خود پی برده و بر عزت نفس پایین فائق آیید.

مقالات مرتبط با این مقاله

نمی‌دانید چه مشکلی دارید؟ و یا چه روانشناس و رویکردی مناسب شماست؟

فرم زیر را پر کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *