معرفی کتاب برای عزت نفس + بهترین کتاب عزت نفس

بهترین کتاب برای افزایش عزت نفس
بهترین کتاب‌ها برای عزت نفس بر حسب رضایت مخاطبان و تاثیری که روی آن‌ها می‌گذارند، تعیین می‌شوند. کتاب می‌تواند به عنوان وسیله‌ای خود آموز به فرد و اطرافیانش کمک کند تا عزت نفس خود را افزایش دهند. آنچه که در این زمینه حائز اهمیت است وجود رویکردهای متفاوت در بین متخصصین مختلف است. ممکن است یک نویسنده بیشتر به جنبه و ریشه‌های خاصی از کمبود و افزایش عزت نفس پرداخته باشد.باید در نظر داشت که به طور کلی عزت نفس به وسیله یکی از سه روش رواندرمانی فردی، کلاس عزت نفس و یا شیوه های خودیاری درمان می شود. در بیشتر مواقع، کتاب های خودیاری عزت نفس تنها برای افرادی که مشکلات سطحی در مورد عزت نفس دارند، مناسب است. 

معرفی ۱۰ کتاب برای افزایش عزت نفس

در ادامه آثاری را جمع آوری کرده‌ایم که در مورد افزایش عزت نفس صحبت کرده باشند یا بتوان با آن به صورت گام به گام عزت نفس را افزایش داد. این کتاب‌ها توانستند اثربخشی مطلوبی داشته باشند و توجه مخاطبان داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب کنند:

  • کتاب از خود بیزاری؛
  • کتاب اول خودت را دوست داشته باش؛
  • کتاب شش ستون عزت نفس؛
  • کتاب موهبت کامل نبودن؛
  • کتاب عزت نفس در ده گام؛
  • کتاب راهکارهای افزایش عزت نفس؛
  • کتاب خجالت نکش زندگی کن؛
  • کتاب بهبود عزت نفس؛
  • کتاب از ذهنت خارج شو و زندگی کن؛
  • کتاب عزت نفس به زبان ساده.

در ادامه در مورد هر کدام از این کتاب‌ها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

کتاب از خود بیزاری:

افرادی که عزت نفس پایینی دارند اغلب از درون خود را سرزنش می‌کنند. ادامه این روند مثل این است که هر بار گیاهی می‌خواهد رشد کند آن را کوتاه کرده و به آن اجازه رشد ندهید. سرزنش دائم از خود نیز اجازه رشد به عزت نفس را نمی‌دهد. کتاب “از خود بیزاری” به شما می‌گوید چطور از سرزنش خود دست بردارید، در برابر خود واقعیتان قرار بگیرید و خودتان را بپذیرید. این کتاب مناسب افرادی است که موفقیت‌های خود را نادیده می‌گیرند، گمان می‌کنند که به حد کافی خوب نیستند، کمال گرا هستند و احساس بی‌ارزشی می‌کنند.

این کتاب نوشته آلن دوباتن نویسنده سوئیسی بوده و با ترجمه خانم بنفشه شریفی خو منتشر شده است.

کتاب اول عاشق خودت باش:

این کتاب یک راهنمای گام به گام برای افزایش عزت نفس است. در این کتاب شما یاد می‌گیرید که سزاوار تجربه کردن عشق و محبت هستید. ابتدا به شما گفته می‌شود که هر چقدر هم داشته‌هایتان زیاد باشد و به موفقیت‌های بالایی رسیده باشید اما اگر عزت نفس خود را پرورش نداده باشید، احساس شادی و رضایت درونی نخواهید کرد. این کتاب برای افرادی که اضطراب زیادی دارند، به دنبال تحسین دیگران هستند، موفقیت‌های خود را کوچکتر از موفقیت‌های دیگران می‌دانند و در کل عزت نفس پایینی دارند مناسب است.

کتاب اول عاشق خودت باش
کتاب اول عاشق خودت باش ترجمه خانم زینب پهلوان

این کتاب نوشته مارک رکلاو مدرس و نویسنده کتاب‌های انگیزشی در آمریکا بوده و در ایران با ترجمه خانم زینب پهلوان منتشر شده است.

کتاب شش ستون عزت نفس:

این کتاب در واقع یک راهکار عملی برای به وجود آوردن پایه‌های عزت نفس به مخاطبان ارائه می‌دهد. همانطور که از نام این کتاب مشخص است رسیدن به عزت نفس بالا را منوط به رسیدن به ۶ رکن می‌داند. همچنین نویسنده این کتاب مخاطبان را آگاه می‌کند که چرا عزت نفس می‌تواند برای سلامت ذهن و شخصیت یک نیاز و توانایی ضروری باشد. شما با رسیدن به این شش رکن می‌توانید به عزت نفس بالایی دست پیدا کنید.

این کتاب نوشته ناتانیل براندن بوده و در ایران توسط خانم مهناز فرجی ترجمه شده است.

کتاب موهبت کامل نبودن:

کتاب موهبت کامل نبودن به مخاطبان خود آموزش می‌دهد که با نقاط ضعف خود مانند نقاط قوت خود آشنا شده و با آن کنار بیایند. گاهی لازم نیست کامل باشند. ما برای خوشبخت شدن نیاز نداریم کامل باشیم و یا در تمام زمینه‌ها موفق شویم. این کتاب به خوانندگان خود یاد می‌دهد که چگونه با ندای سرزنشگر درون کنار بیایند و حتی با وجود آن، بهتر زندگی کنند. ما این کتاب را به افرادی که به علت بالا بودن حس کمال‌گرایی‌شان دچار عزت نفس پایین شده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب موهبت کامل نبودن نوشته خانم برنی براون بوده و در ایران ترجمه‌های متعددی از آن منتشر شده است از جمله ترجمه سمیه جوادیان، ترجمه اصغر اندرودی و ترجمه اکرم کرمی.

کتاب عزت نفس در ده گام:

یکی دیگر از کتاب‌هایی که به صورت عملی و کاربردی به خوانندگان خود کمک می‌کند عزت نفس خود را افزایش دهند کتاب “عزت نفس در ده گام” است. این کتاب با معرفی روش هایی کمک می‌کند تا خودباوری مخاطبان افزایش پیدا کرده و نسبت به خود حس بهتری داشته باشند. اگر از آن دسته از افراد هستید که هر چقدر تلاش می‌کنند، احساس می‌کنند آنقدری که باید فرد قوی و شایسته‌ای نیستند، با این کتاب می‌توانید با کمک و با اتکا به شایستگی‌های درونی و دستاوردها، عزت نفس خود را افزایش دهید.

این کتاب نوشته دکتر دیوید برنز بوده و در ایران با ترجمه دکتر اشرف کربلایی نوری و ترجمه گیتی شهیدی منتشر شده است.

کتاب راهکارهای افزایش عزت نفس:

این کتاب در کنار ارائه راهکارهای عملی دارای اطلاعات جامعی در مورد عزت نفس است. مکانیزم این کتاب به این صورت است که ابتدا اطلاعات خواننده را در رابطه با عزت نفس بالا برده و سپس به او راهکارهای عملی ارائه می‌دهد. در این کتاب گفته شده که عزت نفس به چه چیزی گفته می‌شود و تفاوت آن با اعتماد به نفس چیست. حال چطور می‌توان از اعتماد به نفس برای بالا بردن عزت نفس استفاده کرد و همینطور در پایان کارهایی را که باید از آن پرهیز کنیم و کارهایی که باید انجام شوند تا عزت نفس ما افزایش پیدا کند را آموزش می‌دهد.

کتاب راهکارهای افزایش عزت نفس تالیف رها امینی بوده که توسط انتشارات پادینا منتشر شده است.

کتاب خجالت نکش زندگی کن:

یکی از ویژگی‌های کتاب خجالت نکش و زندگی کن این است که دارای متنی صمیمی و دوستانه است. این کتاب بر اساس تجربه نویسنده تهیه شده و به شما کمک می‌کند اضطراب اجتماعی خود را کاهش دهید. به‌این ترتیب می‌توانید از نقطه امن خود خارج شده و خود را بیش از پیش ابراز کنید. ما این کتاب را به افرادی که بسیار کم حرف و خجالتی هستند توصیه می‌کنیم. این کتاب یک راهنمای تجربی برای افرادی است که عموماً در جمع ساکت هستند و نمی‌توانند با دیگران تعامل قوی داشته باشند.

کتاب خجالت نکش زندگی کن، نوشته اریک مایرز بوده و در ایران با ترجمه عطیه رفیعی منتشر شده است.

کتاب بهبود عزت نفس:

این کتاب ابتدا عزت نفس را توضیح داده و سپس اهمیت آن را بیان می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب این کتاب این است که تاثیر رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را بر روی عزت نفس بررسی کرده است. همچنین در ادامه به افرادی که احساس می‌کنند عزت نفس پایینی دارند راهکارهایی را برای ترمیم عزت نفس ارائه می‌دهد. کتاب بهبود عزت نفس به ما یاد می‌دهد که چگونه ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودمان مقایسه نکنیم. ما این کتاب را به افرادی پیشنهاد می‌کنیم که خود را ضعیف‌تر از دیگران دیده و نیاز به افزایش عزت نفس دارند.

این کتاب نوشته کریستین پیک بوده و در ایران با ترجمه مسعود پاینده فرد و سهیلا خورشیدی منتشر شده است.

کتاب از ذهنت بیرون بیا و زندگی کن:

یکی از کتاب‌هایی که توانسته به صورت عمیق‌تر وارد عوارض کمبود عزت نفس شود و برای درمان آن راهکار ارائه دهد، کتاب از ذهنت خارج شد و زندگی کن است. این کتاب رویکردهایی را ارائه می‌دهد تا افرادی که در خطر اضطراب و افسردگی هستند، بتوانند با آن اثرات مثبتی را در خود ایجاد کنند. این کتاب برای افرادی مناسب است که تحت تاثیر دردها و رنج‌ها قرار گرفته و روحیه این افراد در برابر فشارها و استرس‌های محیطی دچار آسیب شده است. این افراد می‌توانند با طی کردن مراحل عملی که در این کتاب آمده، عزت نفس خود را ترمیم کنند.

کتاب از ذهنت بیرون بیا و زندگی کن
کتاب از ذهنت بیرون بیا و زندگی کن ترجمه دکتر علی صاحبی و دکتر مهدی اسکندری

کتاب از ذهنت بیرون بیا و زندگی کن، نوشته استیون هیز و اسپنسر اسمیت است. این کتاب با ترجمه دکتر علی صاحبی و دکتر مهدی اسکندری در ایران منتشر شده است.

کتاب عزت نفس به زبان ساده:

این کتاب به مهارت‌های اعتماد به نفس و عزت نفس پرداخته است. مفهوم عزت نفس توضیح داده شده و سپس به خوانندگان کتاب کمک می‌کند که روابط کاری و شخصی خود را تقویت کرده و همچنین حس اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. از طرف دیگر روی درون مخاطبان کار کرده تا تفکرات منفی را تغییر جهت داده و به سمت تفکرات مثبت بروند. همچنین مقوله کمال گرایی از دیگر مباحثی است که روی آن کار کرده است.

این کتاب نوشته اسرنی اسمیت و ویویان هارت بوده و در ایران با ترجمه اکبر عباسی و حمیدرضا متین فر منتشر شده است. اگر علاقه مند هستید توصیه می‌کنم مقاله کتاب عزت نفس برای زنان را نیز مطالعه کنید. در نظر داشته باشید که اگر عزت نفستان در دوران رشد، آسیب جدی دیده است، خواندن کتاب تنها در کنار گروه درمانی عزت نفس می تواند موثر باشد.

آنچه که از مقاله بهترین کتاب برای عزت نفس، آموختیم:

کتاب‌های مرتبط با عزت نفس از راه‌های مختلف سعی می‌کنند عزت نفس مخاطب را افزایش داده و یا آن را در حد امکان ترمیم کنند. این راه‌کارها می‌توانند راهنمای گام به گام عملی باشند یا راهنمای ایجاد زیرساخت برای افزایش عزت نفس. برخی رویکرد تخصصی در پیش می‌گیرند که بیشتر برای دانشجویان و اساتید کاربرد داشته و برخی دیگر با لفظی دوستانه و عامیانه به این موضوع می‌پردازند. ما در این مقاله بر اساس توضیحاتی که دادیم، انواع این کتاب‌ها را از هم تفکیک کردیم، تا برحسب نیاز خود آن را انتخاب کنید.

مقالات مرتبط با این مقاله

نمی‌دانید چه مشکلی دارید؟ و یا چه روانشناس و رویکردی مناسب شماست؟

فرم زیر را پر کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *