اختلال پیکا چیست؟ ، علائم، نحوه تشخیص و درمان آن چگونه است؟

پیکا

پیکا، نوعی اختلال در خوردن است که شخص معمولاً چیزهایی را می خورد که نباید بخورد. افراد مبتلا به این اختلال، معمولاً این چیزها را می خورند: پشم، پودر، رنگ، پارچه یا لباس، مو، خاک و یا سنگریزه، کاغذ، صمغ، صابون و یخ. افرادی که غذاهای رژیمی می خورند یا نوشیدنی مصرف می کنند که ارزش غذایی کمتری دارد، مبتلا به اختلال پیکا نیستند. به طور کلی پیکا در کودکان کمتر از ۲ سال تشخیص داده نمی شود، زیرا بسیاری از نوزادان سعی دارند که چیزهایی را بخورند که در رشد آنها نقشی ندارد. بعضی اوقات، پیکا ممکن است همراه با اختلال روانی دیگری (مانند اوتیسم یا اسکیزوفرنی) تشخیص داده شود. این اختلال ممکن است بر سلامت روان تاثیر بگذارد؛ پس باید به موقع تشخیص داده شود.

علائم پیکا

علائم پیکا عبارتند از:

  • خوردن مداوم مواد غیرمغذی به مدت حداقل ۱ ماه.
  • خوردن مواد غیر مغذی که باعث اختلال در رشد می شود. به عنوان مثال، خوردن خاک برای کودک ۵ساله رایج و برای کودک۱۲ ساله نامناسب تلقی می شود.
  • رفتار خوردن بخشی از یک از هنجارهای اجتماعی جامعه محسوب نمی شود.
  • اگر رفتار غذا خوردن به علت بیماری روانی دیگری (به عنوان مثال، اوتیسم، اسکیزوفرنی یا اختلال وسواس فکری) یا بارداری رخ دهد، فرد باید تحت نظر روان درمانگر قرار بگیرد.

تشخیص پیکا

پیکا، توسط روان درمانگر تشخیص داده می شود. این بیماری اغلب در دوران کودکی رخ می دهد، اما می تواند در هر مرحله از زندگی فرد تشخیص داده شود. معمولاً خانم های باردار هوس خوردن مواد غیر غذایی می کنند، این اختلال تاوقتیکه که شدت و تداوم پیدا نکند، تشخیص داده نمی شود. معمولاً، فقط در مواردی تشخیص داده می شود که این رفتار منجر به ایجاد مشکل در فرد شود، زیرا بسیاری از این مواد غیرخوراکی می توانند برای جسم افراد مضر باشند. در صورت عدم درمان، دوره ی اختلال ممکن است طولانی باشد (مثلاً سالها طول بکشد). آیا نیاز به راهنمایی، مشاوره و یا روان درمانی دارید؟” h4=”جهت اخذ وقت تصویری یا تلفنی به تلفن ۰۹۱۲۸۴۹۰۹۴۴ در واتسآپ پیام بدید یا تماس بگیرید.

مقالات مرتبط با این مقاله

نمی‌دانید چه مشکلی دارید؟ و یا چه روانشناس و رویکردی مناسب شماست؟

فرم زیر را پر کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *